logo

Robert Vano Gallery predstavuje seriál „Neviditeľní fotografi“

Jozef Poláček, 6. mája 2013

Java Printing

Martin je profík na IT a reklamu, Tomáš pracuje ako manažér v nadnárodnej spoločnosti… Oboch spája jedno: vášeň pre fotografiu, ktorá síce nie je ich živobytím, ale často by bez problémov tromfli profesionálnych fotografov. Samotná láska k fotografii je to, vďaka čomu sa z nich stali „profíci bez papiera“. Často o ich talente a výnimočnej tvorbe vedia len ich najbližší, sú ukrytí pred verejnosťou, fotia si len tak pre seba a pre radosť. A práve teraz prichádza čas na zviditeľnenie neviditeľných príbehov ľudí, ktorých tvorba stojí za to, aby sa dostala do povedomia verejnosti. „Neviditeľní fotografi“ tak dostávajú príležitosť porovnať sa s profesionálnymi fotografmi na Slovensku, ako aj v zahraničí.

„Som rád, že môžeme z veľkého množstva amatérskych fotografov vyzdvihnúť tvorbu tých, ktorí sú napriek svojmu úžasnému talentu natoľko skromní, že sme o nich doteraz nepočuli a svoje snímky schovávali takpovediac do zásuvky,“ uviedol šéf Robert Vano Gallery Mayo Hirc. Ako ďalej vysvetlil, projekt Neviditeľní fotografi je otvorenou platformou – ako pre fotografov, ktorí si o sebe myslia, že možno tiež patria medzi „neviditeľných fotografov“, tak aj pre spoločnosti a organizácie, ktoré by sa chceli spolupodieľať na ich podpore akoukoľvek formou.

Robert Vano Gallery objavila výnimočné slovenské a české talenty a postupne bude predstavovať ich príbehy a podporovať ich tvorbu. „Niekedy objavím fotografie, ktoré ma veľmi zaujmú a následne zistím, že o ich autoroch vlastne nič neviem. Kde sú? Čo robia? Kde vystavujú? Prečo sa tým neživia?“ popisuje Mayo Hirc.

Foto: Tomáš Donát / Robert Vano Gallery

Projekt aktívne podporuje aj medzinárodne uznávaný fotograf Robert Vano. „Som veľmi rád, že práve fotograf Robert Vano môže podporiť náš projekt, lebo jeho photo story nebola v žiadnom prípade jednoduchá a lineárna. Naopak, je jasným dôkazom toho, že ak to myslíte s fotografiou vážne, určite sa niečo stane. Čo – to je len na vás,“ uviedol Mayo Hirc.

„Dnes už fotia všetci, fotografií je plný internet, ale úplne sa z nich vytratil rukopis autora. Každý fotograf by si mal pestovať svoj vlastný štýl – fotím módu, akty, zátišia. Môžem mať viac línií, ale keď budem fotiť všetko, nikto nikdy nezvolá: Aha, to je ten, čo fotí tie svetoznáme modelky!“ opísal aktuálnu situáciu Robert Vano, ktorého meno nesie uvedená galéria. Robert Vano pôsobil niekoľko desaťročí ako fotograf v zahraničí, fotil v New Yorku, Paríži, Miláne a jeho snímky obleteli svet na titulkách časopisov ako Harper’s Bazaar, Vogue, Elle či Cosmopolitan. Nedávno sa začal čoraz častejšie vracať na rodné Slovensko, aby odovzdal svoje skúsenosti mladším generáciám a aktívne podporuje aj projekt Neviditeľní fotografi.

Foto: Laura Kovanska / Robert Vano Gallery

Súčasťou projektu Neviditeľní fotografi budú tiež životné príbehy a názory z opačnej strany – od renomovaných fotografov, ktorí sa dokázali presadiť aj v zahraničí a ich tvorba sa zapísala do histórie česko-slovenskej fotografie. Sprievodnou aktivitou projektu budú súťaže o zaujímavé ceny. Robert Vano Gallery zároveň prijíma zaujímavé námety, ako aj možnosť stať sa partnerom projektu pre tých, ktorí rovnako zdieľajú nadšenie pre fotografiu.

Neviditeľní fotografi

Projekt Neviditeľní fotografi zastrešuje portál Webmagazin.sk, pre všetkých, čo majú radi krásnu fotografiu, sme pripravili súťaž, do ktorej sa už v piatok 10. mája môžu zapojiť.

rvg2 (1)-1

Projekt realizuje Robert Vano Gallery v spolupráci s Webmagazin.sk
Uverejnili sme na: RVG, NF, WMG 
Partneri sprievodných akcií: Art of Photography.eu, FUJIFILM Europe GmbH, Art Hotel Kaštieľ Tomášov

 

FOTOGALÉRIA

SÚVISIACE ČLÁNKY
Filter by
Post Page
archiv Neviditeľní fotografi Petra Lukáčová
Sort by
  • Share