logo

Marián Uhrín: „Za každou mojou fotografiou je kus reality.“

Romana Juhásová, 11. septembra 2014

Java Printing

Unikátny projekt Neviditeľní fotografi, vytvorený Robert Vano Gallery v spolupráci s Webmagazin.sk, prezentuje tvorbu talentovaných slovenských a českých fotografov. Svojou originálnou tvorbou plnou fantázie nás zaujal aj slovenský fotograf žijúci v Čechách, Marián Uhrín. Napriek tomu, že fotografie Mariána Uhrína vizuálne pripomínajú útržky zo sna, ich obsahová stránka je založená na konkrétnych zážitkoch autora. Prostredníctvom obrázkov, ktorých podstatou sú grafické úpravy v spojení s nemalou predstavivosťou, filtruje úseky reality a vytvára niečo krajšie.

Marian_uhrin_clanok11

Fotografii sa venujete niekoľko rokov. Ako prebiehala vaša tvorivá cesta?

Ešte pred odchodom do Prahy som veľa maľoval, dokonca robil graffiti a takýmto spôsobom sa dostal až k súčasnému prejavu – fotografii. Keď som sa presťahoval, hľadal som iné umelecké rozptýlenie a spestrenie reality. Po kúpe prvého fotoaparátu, jednoduchého kompaktu, mi bolo zrejmé, že som ho našiel a určite ma bude napĺňať. Pred šiestimi rokmi som si zakúpil digitálnu zrkadlovku a začal sa tvorbe venovať so všetkou vážnosťou a odhodlaním.

Marian_uhrin_clanok01

V tvorbe údajne zobrazujete všednú každodennosť bytia, aj keď sa to tak nemusí zdať. Naozaj je za každou vašou fotografiou určitý kus reality?

Presne tak, všetky fotografie, ktoré som kedy vytvoril, vychádzali z konkrétnej udalosti, ktorá ma stretla. Z prežitých pocitov a často z nespokojnosti. Okolitý svet je mojou najväčšou inšpiráciou. Veľmi rád chodím na prechádzky krajinou, ideálne prázdnou, bez ľudí. Na druhej strane ale práve vďaka umeniu realitu filtrujem, odbúravam to, čo ma nenapĺňa alebo nebaví. Dnes už ale inšpiráciu čerpám trochu voľnejším spôsobom a nenechávam sa len strhávať realitou. Tá je často ponurá a nemá zmysel sa ňou zaoberať. Aj moje fotografie sú často označované za ponuré, z môjho uhla pohľadu také ale nie sú. Záleží to len na divákovi, ako ich pojme. V umení by každopádne nemala chýbať hĺbka a tá je u mňa najpodstatnejšia. Či už spočíva vo výrazovom prostriedku alebo v spracovaní, hĺbka musí byť prítomná.

Marian_uhrin_clanok05

Spomínali ste, že mnohí ľudia vnímajú vaše fotografie ako temné. Ako by ste ich charakterizovali a tematicky zaradili vy?

Určite inscenovaná, konceptuálna fotografia, ale nebránim sa žiadnemu žánru. Milujem extravaganciu a avantgardu. Kedysi som tvoril abstraktné obrazy bez prítomnosti človeka, no postupom času mi na týchto fotografiách chýbala dynamika, život. Preto sa v mojej tvorbe začali objavovať ľudia. Tri roky som pracoval v módnom odvetví, kde som si vytvoril bližší vzťah k móde a aj človeku. Spôsobilo to túžbu tvoriť v oblasti módnej fotografie. Vychutnávam si aj počítačovú postprodukciu a v tejto oblasti pomáham aj iným fotografom, ktorí časovo nestíhajú, nebaví ich to, alebo to nedokážu. Realizujem výbery, výmeny pozadí, retuše, compositing a celkovú finalizáciu.

Marian_uhrin_clanok04

Spomínali ste zamestnanie v módnom odvetví. Zmenili ste ho?

Aktuálne pracujem v reklamnej agentúre ako retušér a farbič, takže s fotografiou ostávam v kontakte aj v práci. Hrá u mňa životnú rolu. Finančne mi pomáha zopár komerčných zákazok, no nie je ich mnoho.

Marian_uhrin_clanok10

Vraj pracujete aj s Flexaretom.

Analógovú fotografiu celkovo využívam veľmi málo, viac ma baví digitálna, ktorá mi imponuje flexibilitou a možnosťou digitálnych úprav v počítači. Postproces hrá v mojej tvorbe dôležitú úlohu. Avšak práve tento týždeň som dokončil kalendár, ktorý bude mať v októbri krst v Prahe. Tvoria ho klasické, prirodzené čiernobiele fotografie. Ľudia, ktorí ma poznajú ako fotografa, ktorý sa prezentuje len montážami, budú prekvapení. Montáže sú mi blízke, ale mám rád aj čistú, prirodzenú fotografiu.

„V umení by nemala chýbať hĺbka…”

Marian_uhrin_clanok07

Povolanie fotografa sa v dôsledku technológie výrazne mení. Kedysi znamenalo neustále potulky, hodiny v tmavej komore, dnes je to skôr sedenie za počítačom. Vnímate to ako pozitívnu zmenu?

Pre mňa áno. Prináša mi to slobodu, neobmedzené možnosti alternatívnych úprav. Pre moju tvorbu je to prínosné a verím, že v budúcnosti sa v tejto oblasti budem posúvať ešte ďalej. Viem si ale vychutnať aj dobrú klasickú fotografiu, dokonca mám veľmi rád sociálny dokument, na ktorý som sám dosiaľ nemal odvahu. Mimochodom, i dnes rád vyhľadávam zaujímavé miesta, kvôli nim som schopný prejsť kilometre a môj pracovný proces sa teda neodohráva len za počítačom.

Marian_uhrin_clanok09

Čo je pre vás dobrá fotografia?

Musí obsahovať príbeh, vyvolať emóciu a mala by mať hĺbku. To je to, o čo sa snažím aj vo svojej práci. Baví ma tvorba Gregoryho Crewdsona, Erika Almasa, Michala Karcza, Richarda Tuschmena, Kristiana Schullera či Juliena Dumasa.

Marian_uhrin_clanok08

Zaujal nás fotoprojekt Entrée, ktorého hlavnou protagonistkou je baletka pózujúca na netradičných miestach. Podľa akých kritérií ste tieto lokality vyberali?

Zúčastnil som sa jedného fotenia, v rámci ktorého som asistoval môjmu známemu. Fotografoval práve túto baletku, ktorá ma natoľko očarila, že som ju sám oslovil. Nemal som jasnú predstavu o konečnom výsledku, ale jej baletné pózy ma inšpirovali k dodatočnému zasadeniu do nevšedného prostredia. Túlal som sa po Prahe a hľadal atypické vyľudnené priestory kontrastné k nežným baletným pohybom. Následne som pomocou postprocesu fotografie zlúčil do jednej.

Marian_uhrin_clanok12

Projekt tvorilo dvanásť snímok a vraj by ste tento koncept chceli dodržať aj pri nasledujúcich projektoch. Prečo práve toto číslo?

Zdá sa mi ako ideálne číslo kombinovateľné s kalendárom alebo mini sériou. Ďalej by som projekt rozvíjať nechcel, mohlo by to pôsobiť monotónne a o niečo menej zaujímavo. Momentálne mám rozpracovaný ďalší projekt v zložení dvanástich fotografií. Už tento rok by sa mohol objaviť na výstave v Bratislave, kam som bol pozvaný.

Marian_uhrin_clanok06

Čo sa deje s vašou tvorbou po dokončení projektu? Bude výstava v Bratislave vašou premiérou?

Absolvoval som niekoľko výstav v rámci fotoklubu PCW, v ktorom som donedávna pôsobil. Samostatne som však zatiaľ nikdy nevystavoval. Myslím, že mám pred sebou ešte kus práce, kým budem s kľudným svedomím presvedčený o tom, že moja tvorba môže visieť vo výstavnej sieni. Zatiaľ mám za sebou len niekoľko drobných ocenení a verím, že ďalšie úspechy sa ešte len dostavia, najmä ak sa v budúcnosti budem venovať len fotografii. Čo sa týka predaja, podarilo sa mi speňažiť niekoľko mojich diel, no väčšinou ich radšej darujem priateľom ako predávam.

rvg2 (1)-1

Projekt realizuje Robert Vano Gallery v spolupráci s Webmagazin.sk
Uverejnili sme na: RVG, NF, WMG 
Partneri sprievodných akcií: Art of Photography.eu, Fujifilm Slovakia, Art Hotel Kaštieľ Tomášov

Mladý slovenský fotograf Marián Uhrín sa narodil v roku 1984 v Košiciach. Pred desiatimi rokmi sa presťahoval zo Slovenska do hlavného mesta susedných Čiech, v Prahe žije dodnes. Aktívne fotografuje šesť rokov, v minulosti sa umelecky vyjadroval formou maľby. Pôsobil v módnom odvetví, kde si vytvoril vzťah k módnej fotografii. Dnes je retušérom v reklamnej agentúre a práve postproces hrá v jeho fotografickej tvorbe významnú rolu. Dáva mu slobodu vytvárania surrealistických obrazov, ktoré odrážajú reálne zážitky.

FOTOGALÉRIA

SÚVISIACE ČLÁNKY
Filter by
Post Page
Neviditeľní fotografi archiv Petra Lukáčová
Sort by
  • Share