logo

ROBERT VANO: „Fotku musí byť vidieť, inak neexistuje!“

© Marieta Zuzíková / Robert Vano Gallery
Romana Juhásová, 6. februára 2014

Java Printing

„Všetci Neviditeľní fotografi majú spoločnú obrovskú lásku k fotografii a potrebu ďalej sa rozvíjať, stále sa zdokonaľovať… Cítiť z ich príbehov pokoru a vytrvalosť,“ prezrádza o autoroch, ktorí sa stali súčasťou projektu Neviditeľní fotografi. V rozhovore pre Webmagazin.sk rekapituluje doterajší priebeh projektu, hovorí o novinkách, ktoré prinesie, ale tiež radí mladým fotografom, ako ísť za svojím snom a stať sa úspešným. Robert Vano.

Koľkých Neviditeľných fotografov ste v roku 2013 – v prvej časti projektu predstavili, o koho išlo?

Fotografi, ktorých sme predstavili, už aktívne fotili, už mali za sebou svoje malé story… Niektorí mali za sebou svoj prvý rozhovor, pre niektorých bol prvým ten náš… Zatiaľ to bolo pätnásť talentovaných mladých ľudí a na tento rok máme naplánovaných ďalších 22 rozhovorov s veľmi zaujímavými a šikovnými fotografmi.

03_Miroslav Jomb¡k

Ako vznikol tento projekt?

Vznikol v roku 2012, keď sme v začiatkoch Robert Vano Gallery začali vyvíjať aktivity na podporu mladých fotografov. V mojich fotografických začiatkoch mi veľa ľudí pomohlo a dnes som aj vďaka nim tým, čím som, preto mi prišlo prirodzené pomôcť mladým fotografom, ktorí majú rovnakú vášeň pre fotku ako ja. Aspoň takto zviditeľnením ich práce a ich story. Samozrejme, toto všetko môžeme realizovať najmä vďaka tímu ľudí z Robert Vano Gallery a Webmagazin.sk.

04_Lenka Jeçonkov , Nat lia HlaviŸkov 

Splnil vaše očakávania?

Popravde prevýšil všetky naše očakávania, nerátali sme s takým výrazným nárastom čítanosti, čitatelia pozitívne reagovali na príbehy fotografov, písali a stále píšu e-maily, okolo Neviditeľných fotografov vzniklo také veľké fandovstvo, najmä na facebookovej fun page Neviditeľní fotografi – Invisible Photographers. Je veľmi príjemné, že zrazu vidíte fotografie alebo rozhovor s fotografom v ďalšom a ďalšom elektronickom či printovom médiu. To bol účel. V dnešnej dobe je veľmi dôležité, aby vaše dielo bolo videné a poznané, inak akoby ste neexistovali.

06_Radovan Miç¡k, Rudolf BaranoviŸ

Ktorý z neviditeľných fotografov, resp. jeho tvorba, vás zaujal najviac?

Je veľmi ťažké povedať, ktorí zaujali najviac. Už to, že sme ich oslovili na spoluprácu v tomto projekte, znamená, že nás veľmi zaujali. Ich fotografie, ich príbehy… S dvomi fotografmi Tomášom Donátom a Renatou Vogl sme sa rozhodli ďalej viac komunikovať a prezentovať ich dielo na domácej, ale aj zahraničnej scéne.

08_Tom ç Don t, Marek æalajka

Čo majú spoločné vaši neviditeľní fotografi okrem toho, že o nich verejnosť doteraz nevedela?

Všetci majú spoločnú obrovskú lásku k fotografii a potrebu ďalej sa rozvíjať, stále sa zdokonaľovať… Cítiť z ich príbehov pokoru a vytrvalosť. Výnimoční sú práve tým, že väčšina z nich pracuje v zamestnaní nesúvisiacom s fotografiou. A keď sa pozriete na ich fotografie, máte pocit, že sú ostrieľaní profíci, ale v skutočnosti fotia tri až štyri roky.

10_Kata Sedlak, Laura Kovanska

Čo by ste poradili ďalším, ktorí chcú byt dobrí fotografi?

Keď som sa to opýtal ako mladý pána Horsta, môjho učiteľa fotografie, povedal mi, že je to veľmi jednoduché, stačí ak nafotím za jeden deň 2 kinofilmy, teda 72 záberov. Za mesiac to bude 2 160 záberov, za pol roka 13 140 záberov a za rok 26 280 záberov. A z toho sa mi – aj keď náhodou, podarí určite desať dobrých fotiek. Treba veľa, veľa, veľa fotiť.

14_Jozef Boroå

Ako vidíte budúcnosť projektu? Prinesiete v rámci neho aj nejaké novinky?

Samozrejme, ako som už spomínal máme naplánované rozhovory a profily fotografov na celý rok dopredu, pripravujeme na každé dva-tri mesiace zaujímavý Špeciál Neviditeľných fotografov a rozhovory s mediálne známymi slovenskými a českými fotografmi, ktorí tiež na začiatku svojej kariéry boli „neviditeľní“. Začali sme v novembri minulého roka rozhovorom s Terezou z Davle. Samozrejme, budeme prinášať ďalšie informácie o Neviditeľných fotografoch po určitej dobe od uverejnenia rozhovoru s nimi na našom webe RobertVanoGallery.com.

15_Renata Vogl

Čo môže pomôcť projektu do budúcnosti? Aká forma podpory alebo partnerstva?

Momentálne je väčšina nákladov spojených s týmto projektom v réžii Robert Vano Gallery. Myslím že každý, komu je tento projekt sympatický, môže svojou mierou pomôcť. Privítame každú partnerskú pomoc na tomto projekte.

17_Jana Kvalt¡nov 

Plánujete nejakú výstavu týchto autorov, podporu predaja ich diela alebo niečo podobné?

Máme v pláne realizáciu spoločnej fotografickej výstavy Neviditeľných fotografov v Bratislave a v Prahe, rovnako aj vydanie katalógu k výstave v prvej polovici roku 2015. Zatiaľ ďalšie komerčné aktivity len pripravujeme, takže by bolo predčasné o nich hovoriť.

© Aria Baró / Robert Vano Gallery

Aké sú vaše ambície s projektom?

Už od vzniku projektu máme ambíciu prinášať rozhovory s tými najzaujímavejšími slovenskými a českými fotografmi, o ktorých sa dozvieme. Začali sme spolupracovať s magazínom SAM – online fotografickým magazínom, kde budeme môcť prinášať ďalšie nové príbehy neviditeľných fotografov. Samozrejme, by sme chceli, aby rozhovory vychádzali štyrikrát do mesiaca, teraz je to len dvakrát mesačne. Všetko ale závisí od rozpočtu, ktorým disponujeme na tento projekt… Najväčšou ambíciou je, aby sme mali čo najväčšiu čítanosť a vytvorenie podmienok so zahraničnými médiami, ktoré by sprostredkovávali naše rozhovory s fotografmi a ich prezentáciu za hranicami Slovenska a Česka.

rvg2 (1)-1

Projekt realizuje Robert Vano Gallery v spolupráci s Webmagazin.sk
Uverejnili sme na: RVG, NF, WMG 
Partneri sprievodných akcií: Art of Photography.eu, FUJIFILM Europe GmbH, Art Hotel Kaštieľ Tomášov

 

FOTOGALÉRIA

SÚVISIACE ČLÁNKY
Filter by
Post Page
Neviditeľní fotografi archiv Petra Lukáčová
Sort by
  • Share