logo

Jozef Virčík: „Fotografia je životný štýl“

Romana Juhásová, 24. júla 2014

Java Printing

Robert Vano Gallery a Webmagazin.sk opäť prinášajú ďalší diel seriálu Neviditeľní fotografi, ktorého cieľom je predstavovať začínajúcich alebo menej známych talentovaných slovenských a českých fotografov. Jozer Virčík vyrastal obklopený umením. Inšpirovaný otcom aj bratom, prirodzene i on hľadal spôsob vyjadrenia a vytvorenia čohosi hodnotného. V civile pláva vo svete informačných technológií, no ako ryba vo vode sa cíti s fotografiou, ktorú si osvojil nielen ako záľubu, ale aj ako životný štýl. Fotografovaním svadieb prepája príjemné s užitočným, no vo voľnej tvorbe neváha šokovať odvážnym stvárnením spoločenských problémov.

Jozef_vircik_clanok05

Pochádzate z umeleckého prostredia. Priviedla vás k fotografii práve rodina?

K fotografii ma priviedla prirodzená chuť niečo po sebe zanechať. Otec je uznávaný minciar a maliar a brat sa taktiež venuje výtvarnému umeniu. Aj ja som, tak ako oni, hľadal svoj spôsob ako nahromadené myšlienky vypustiť. Skúšal som tvoriť hudbu, no kvôli môjmu perfekcionizmu a vtedajšej netrpezlivosti som to vzdal. Odkedy som vďaka bývalému kolegovi a fotografovi pred piatimi rokmi objavil fotografiu, už nemusím hľadať. Čiastočne som teda niečo zdedil, niečo získal od priateľov a niečo nadobudol sám.

Jozef_vircik_clanok06

Sú otec a brat vašimi kritikmi?

Samozrejme, sú a aj vždy budú. Spolu s mojou priateľkou, taktiež fotografkou, sú jedinými osobami, s ktorými svoje práce konzultujem. S otcom zdieľame podobné videnie a túžbu po perfektných výsledkoch, takže si rozumieme.

Boli pre vás aj neustále prítomné obrazy a sochy zdrojom inšpirácie?

Určite, najmä v detstve človeka ovplyvňujú všetky okolité podnety. Udržali ma v tom, že som mal umenie stále v hlave.

Jozef_vircik_clanok07

Je fotografia vašim zamestnaním, alebo ju ponechávate v rovine záľub?

Pohybujem sa v oblasti IT ako projektový manažér, no som úprimný človek a nemám problém priznať, že hlavným dôvodom je zárobok. Avšak vďaka poskytovaniu fotografických služieb sa môj život pomaly začína uberať z môjho pohľadu správnym smerom.

Ste svadobným fotografom, alebo patríte medzi fotografov, ktorí si pomocou svadieb vytvárajú priaznivé finančné podmienky pre vlastnú tvorbu?

Moja ústredná téma to nie je. Je to jeden zo smerov, v ktorom viem nájsť potešenie. Nečakal som, že ma bude svadobná fotografia baviť. Vždy som inklinoval k inscenovanej ateliérovej tvorbe, ktorej čaro nachádzam nielen v samotnom stlačení spúšte, ale aj v prípravnej fáze „režírovania“. Ten odstrel už je len orgazmom. No už po prvej svadbe som zistil, že je to veľmi pekné prepojenie príjemného s užitočným, o to viac, že fotografujeme vo dvojici spolu s priateľkou.

Jozef_vircik_clanok09Dvojica svadobných fotografov, to nie je veľmi bežné. Ako to berú zákazníci ?

Dosiaľ sme sa stretli s len a len pozitívnymi ohlasmi. Na rovnaký okamih sa predsa možno pozrieť z iných uhlov pohľadu, čoho výsledkom je ešte zaujímavejšie a živšie vyrozprávanie príbehu svadobného dňa. Prirovnal by som to k filmu, kde sa taktiež využíva viacero kamier.

Jozef_vircik_clanok02

Spomínali ste ale, že svadba nie je vaša ústredná téma. Aká to teda je?

Vo svojej osobnej tvorbe sa púšťam pre niekoho možno i do kontroverzných tém. Veci, ktoré šokujú, sa intenzívnejšie vryjú do pamäti. Najmä v dnešnej digitálnej ére, kde nás pixely v akejkoľvek forme bombardujú z každej strany. Nehovorím, že je mojou prioritou za každú cenu na seba prilákať pozornosť. Ambíciou je skôr upozorniť na daný konkrétny problém. Môj posledný a zároveň najväčší projekt, ktorý som mal možnosť vystavovať zatiaľ len v Prešove a Medzeve, sa týkal náboženstva v spojitosti s pretvárkou. Na základe referencií musím konštatovať, že mnoho návštevníkov hodnotilo obrázky ako morbídne. Nech už sú názory akékoľvek, stojím si za názorom, že všetko zobrazené malo svoje opodstatnenie.

Vo svojej osobnej tvorbe sa púšťam pre niekoho možno i do kontroverzných tém, priznáva fotograf.

Jozef_vircik_clanok01

Akú tému spracovávate aktuálne?

Momentálne sa zaoberám témami jednoduchšími, no možno o to viac uveriteľnejšími. Teraz, počas leta, sa len tak prechádzam s analógovým fotoaparátom a hľadám čisté emócie. Niekomu sa môže zdať, že robím krok dozadu, no nemyslím si, že je to tak. Pomaly kráčam smerom ku svojmu kúsku šťastia. Čiastočne ma k tomuto prístupu priviedla aj svadobná fotografia, ktorá je nasýtená emóciami.

Jozef_vircik_clanok04

Existuje fotograf, ktorý vás svojou prácou inšpiruje?

Určite, sú to napríklad Miles Aldridge alebo Erwin Olaf, no mojimi veľkými vzormi sú taktiež maliari – starí majstri ako Michelangelo Caravaggio či Rembrandt van Rijn, od ktorých sa vie fotograf veľa naučiť o svetle a tieni.

Jozef_vircik_clanok03

Aké sú vaše ambície, ciele v oblasti fotografie?

Plánujem sa intenzívne venovať fotografovaniu svadieb, ako som už spomínal, je to pre mňa spojenie príjemného s užitočným. Samozrejme, umelecká diagnóza stále pretrváva. Fotografia je životný štýl, každý deň sa odohráva v mojej mysli, pri každej, aj tej najbežnejšej činnosti. Fashion a umeleckú fotografiu preto praktizujem naďalej.

rvg2 (1)-1

Projekt realizuje Robert Vano Gallery v spolupráci s Webmagazin.sk
Uverejnili sme na: RVG, NF, WMG 
Partneri sprievodných akcií: Art of Photography.eu, Fujifilm Slovakia, Art Hotel Kaštieľ Tomášov

Jozef Virčík žije a ako fotograf pôsobí v Bratislave, no narodil sa v Prešove v roku 1986. Pochádza z umelecky založenej rodiny, otec je uznávaným minciarom a maliarom, brat maliarom a sochárom. Vyštudoval personálny manažment a pracuje ako projektový manažér v sfére informačných technológií. Spolu s priateľkou poskytuje komerčné služby ako svadobný a módny fotograf, no vo svojej voľnej tvorbe sa venuje aj pálčivým spoločenským témam.

FOTOGALÉRIA

SÚVISIACE ČLÁNKY
Filter by
Post Page
Neviditeľní fotografi archiv Petra Lukáčová
Sort by

  • Share