logo

V.I.P. AKT WORKSHOP S ROBERTOM VANOM 24.3. 2013 v ART HOTEL KAŠTIELI TOMÁŠOV

Rodák z Nových Zámkov, ktorého tvorba dobyla titulky prestížnych módnych časopisov ako Vogue, Elle, Harper’s Bazaar alebo Cosmopolitan, s pomocou dvoch pôvabných modeliek poodhalil správnu cestu k dokonalým fotografiám.

V.I.P Workshop Akt v Kaštieli v Tomášove sa začal už doobeda, kedy bola na programe teoretická časť. Bývalý kreatívny riaditeľ českej edície Elle vysvetlil trojici šikovných fotografov, ako si vybrať správnu modelku, pripraviť si ju na pózovanie, správne nastaviť svetlá aj pózy, aby snímky vyzerali dokonalo.

Robert Vano je svojrázny umelec s veľkou dávkou dôvtipu, a preto sa celá výučba niesla vo veľmi veselej nálade. Na tému akt s úsmevom poznamenal: “Mladí zvyknú prísť na takú akciu s veľkými objektívmi. Keď sa dievčatá povyzliekajú, tak sú trochu nervózni. Ja som v tomto smere mal výhodu, lebo som pracoval s dievčatami od začiatku a nevnímal to tak.”

Ako však dodal, každý fotograf musí mať svoj vlastný rukopis, aby bol rozpoznateľný. Po teoretickej časti nasledoval spoločný obed. Ani počas neho Robert Vano nezaprel svoju priateľskú povahu a pri jednom stole sa podelil s nadanými fotografmi o svoje pútavé zážitky z fotografovania v zámorí, Prahe, Paríži či Miláne.

Trojica fotografov tak mohla spoznať Roberta Vana nielen ako veľkého profesionála a umelca, ale tiež vtipného a usmievavého muža s fantastickými skúsenosťami a zážitkami, ktoré nadobudol počas svojej dlhoročnej kariéry.

Po chutnom obede nasledovala praktická časť workshopu, kedy sa pred objektívy postavili dve príťažlivé modelky Lucia a Barbora.

Fotograf, ktorému pred objektívom stáli modelky ako Cindy Crawfordová, Naomi Campbellová, Adriana Sklenaříková-Karembeu či Tereza Maxová, veľmi dobre vie, že len tvrdá práca a trpezlivosť vedie k úspechu. A podobný recept ponúkol aj trojici fotografov na workshope.

Ako správny profesionál im pomohol s technickými otázkami pred fotografovaním s technikou. Tú dodal špičkový predajca foto príslušenstva Darian.sk –Váš fotoobchod. Robert Vano tiež ukázal na modelkách správne pózy a navrhol príbehy, ktoré by mali záujemcovia o jeho rady “vyrozprávať” svojimi snímkami.

Keďže každá tvrdá práca sa lepšie robí s úsmevom, 64-ročný umelec nezabudol ani teraz na svoje príbehy a ochotne sa s nimi podelil so všetkými na workshope. Aj vďaka tomu sa celá akcia niesla v rodinnej atmosfére na čele s jednou z výrazných ikon módnej fotografie vo svete.

“Je to česť počúvať jeho názory, prečo robí fotografiu tak, ako ju robí,” priznal počas workshopu Peter Kováč, jeden z talentovaných fotografov a dodal, že osobitný prístup Roberta Vana mu lepšie pomohol pochopiť, ako sa môže zlepšiť vo svojej tvorbe.

Podľa jeho slov bola najväčšou motiváciou k absolvovaniu tejto výnimočnej lekcie aj zvedavosť smerom k dielam Roberta Vana: Každý z nás fotografov má špecifický pohľad na objekt alebo človeka, ktorého má pred objektívom. Pán Vano je veľmi špecifický a myslím si, že každého fotografa zaujíma, prečo má taký pohľad na fotografiu.”

Podobný názor zdieľal aj druhý účastník V.I.P workshopu Henrich Urbanec. Ten si hlavne pochvaľoval osobný prístup Roberta Vana k účastníkom celej akcie: “Tým, že bol tento workshop V.I.P, vedel sa nám Robert individuálnejšie venovať. Mohol nás upozorniť na chyby, ktoré by sme možno prehliadli. V podstate sme mali osobnejší prístup a viac priestoru. Nebolo to také hromadné, ako to býva zvykom pri iných workshopoch.”

Účasť na profesionálnom workshope s Robertom Vanom ocenil aj posledný z tria vybraných účastníkov Ľuboš Kačkovič. Ako povedal po workshope, bola to pre neho veľmi poučná skúsenosť.

V.I.P. Workshop bol zameraný na úzku skupinu ľudí a vďaka tomu sme mali možnosť si všetko vyskúšať detailnejšie. Pri väčšom množstve účastníkov podobných akcií je problém, že sa nedostanete k všetkým technikám, pri fotografovaní vám stále niekto zavadzia a nemáte toľko priestoru, ako tomu bolo teraz.”

Všetci traja fotografi sa zhodli na tom, že im V.I.P workshop otvoril nové príležitosti k zlepšeniu svojej práce a bola to pre nich veľmi cenná skúsenosť. Na záver V.I.P workshopu dostali k desiatkam cenných rád aj certifikát priamo z rúk Roberta Vana.

Autor: Rudolf Sivý

« 1 z 7 »
  • Share