logo

R. VANO: „Moje fotografie si kupujú tí, ktorí chcú mať, čo nemá každý“

Predajná výstava „The Platinum Collection – Art Film Selection“ je určená pre všetkých, ktorí majú záujem vidieť vzácne platinové fotografie charizmatického fotografa Roberta Vana. “ Do mesta Trenčín zavítal medzinárodne uznávaný fotograf Robert Vano so svojou jedinečnou retrospektívnou výstavnou kolekciou vzácnych „platinových“ fotografií „The Platinum Collection – Art Film Selection“, ktorá potrvá do 20. júla v krásnych priestoroch lobby trenčianskeho Hotela Elizabeth.

V Trenčíne máte aktuálne prvú verejnú predajnú výstavu platinových fotografií na Slovensku s názvom The Platinum Collection – Art Film Selection. V Prahe mala premiéru v roku 2009 a obrovský komerčný úspech. Prečo u nás práve Trenčín?

Veci vždy vznikajú a dávajú sa dohromady ako puzzle. Niekedy to trvá roky, niekedy chvíľu… Ľudia z manažmentu Hotela Elizabeth v Trenčíne nás oslovili s ponukou vystavovať v tomto krásne zrekonštruovanom hoteli asi pred pol rokom počas prípravy iných spoločných projektov. Navyše mám veľmi rád film, a preto sa mi zdalo zaujímavé prepojenie mojej výstavy a medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Pracovať so zanietenými ľuďmi z prostredia hotela, ktorí majú radi umenie a obklopujú sa ním, ako aj s ľuďmi z realizačného tímu Art Film Festu bolo fantastické. Foto: Štefan Ondo / RobertVanoGallery.com

Ako je možné, že sa vaše platinové fotografie dostali na Slovensko až teraz?

Na Slovensku je to vlastne druhá predajná výstava z The Platinum Collection. Ide o výber 50 platinových fotografií. Prvá výstava, rovnako výber z platinovej kolekcie, bola určená pre súkromnú poisťovňu, kde budú fotografie inštalované do konca prázdnin. Na Slovensku som takmer 20 rokov nevystavoval, preto možnosť ukázať svoje platinové fotografie širokej verejnosti práve tu bola super. Možno o rok sa nám podarí na Slovensku predstaviť kompletnú výstavnú kolekciu The Platinum Collection v počte 199 kusov platinových fotografii. Potom prídeme s niečím úplne novým… (smiech) Foto: Robert Vano - 014- Winter, Praha 1997, 20 X25 15

Môžete prezradiť, čím sú platinové fotografie výnimočné?

Platinová fotografia – platinotypia je 140 rokov starý spôsob ručného spracovania fotografie za pomoci vzácnych kovov platiny a paládia. Patrí k ušľachtilým fotografickým tlačiam, pri ktorých je každá fotografia autorským originálom. Zo strany svetových galérií ide o jednu z najakceptovanejších fotografických techník, najmä pre jej stabilitu obrazu, ktorý dokáže bez zmien vydržať niekoľko generácií.

Prečo ste sa rozhodli práve pre túto techniku?

Keď som sa dávnejšie dozvedel, že ak chcem, aby moje fotky predávali galérie, musím robiť fotografický výstup – fotku ručne. Práve pre vlastnosti, ktoré má platinotypia, som sa pre ňu rozhodol. Trvalo šesť rokov, kým som prišiel na všetky nuansy, a mohol robiť fotografie v dnešnej kvalite. Platinotypia má jednu zasadnú nevýhodu. Je finančne veľmi nákladná, chemikálie sa dajú získať hlavne z USA a paradoxne aj ručný papier, ktorý vyrábajú iba vo Francúzku. Preto je aj cena fotografií vyššia. Foto: Robert Vano - 024 - Zlatá ulička, Praha 2005 10

Čo to znamená?

Cena je rôzna, záleží, ktorá v poradí je fotografia zo série. Ja robím série iba po 20 kusoch z negatívu. To znamená, že iba 19 ľudí môže vlastniť túto fotografiu, dvadsiatu – poslednú zo série si necháva autor, teda ja… (smiech). A tomu, komu sa aspoň trochu páčia moje fotografie, a nemôže investovať do originálov, tomu je vo výstavných priestoroch k dispozícii kniha The Platinum Collection, ktorá vyšla v roku 2009 (predajný katalóg kompletnej výstavnej kolekcie, pozn. red.), v ktorej je všetkých 199 fotografií vytlačených na papieri pripomínajúcom platinotypiu. Na výstave nájdete originály v cenovom rozmedzí od 1 000 do 1400 eur za fotografiu.

Prečo si autor necháva až poslednú fotografiu a nie prvú?

Cena fotografií rastie so zvyšujúcim sa číslom v sérii. To znamená že 5/20 má menšiu cenu ako 15/20. A poslednú si necháva autor vždy preto, aby ju v prípade potreby mohol predať – fotografiu z najvyšším číslom za najvyššiu sumu…

Foto: Robert Vano - 015 - Ana, Česká Elle 1998 11

Kto sú vaši zákazníci?

S fotografiou je to rovnako ako s akýmkoľvek maľovaným obrazom od známeho či neznámeho autora. Dielo si vždy kúpia ľudia, ktorým sa páči a majú na to finančné prostriedky. Moje fotografie si kupujú bežní ľudia, ľudia, ktorým sa páčia moje fotky a chcú mať doma niečo, čo nemá každý – často ani ja sám – alebo podnikatelia, ale aj zberatelia. Jedni kupujú fotografie preto, že im evokujú príjemne pocity a dajú si fotografiu do obývačky, iní kúpia časť kolekcie do svojej zbierky a takýmto spôsobom investujú. U nás ešte stále fotografia nie je artiklom, do ktorého zvyknú investori investovať, ale vo svete je to umelecký predajný produkt ako olejomaľba či bronzová socha.

Foto: Robert Vano - 026- Květy, Praha 2005, 20 X 25

Určite chystáte aj niečo nové…

Chystám ďalšiu výstavnú kolekciu a veľa nových vecí, no som poverčivý. Radšej poviem, až keď to všetko bude na svete. To, že robím stále nové veci, ma robí spokojným a šťastným, že sa môžem venovať fotografii. Nečakám, že sa niečo „stane“, lebo samo sa nikdy nič nestane. Ako hovorila moja babička – mladému chlapcovi v pätnástich uviazal otec batoh a poslal ho do sveta. Po dvadsiatich rokoch sa chlapec vrátil, vedel šesť jazykov, vedel ušiť košeľu či urobiť hodiny na kukučku… A to je možno aj tak trochu moja story. Som rád, že sa vraciam na Slovensko – k svojim koreňom – prostredníctvom Robert Vano Gallery, ktorá zastupuje moje dielo. Teší ma, že tu môžem vystavovať svoje fotografie, stretávať sa so senzačnými ľuďmi, ktorých baví fotografia, že im môžem aspoň prostredníctvom fotografických workshopov odovzdávať skúsenosti, ktoré som sa naučil vo svete.

Predajná výstava „The Platinum Collection – Art Film Selection“ je určená pre všetkých, ktorí majú záujem vidieť vzácne platinové fotografie charizmatického fotografa Roberta Vana. Výstava je inštalovaná v Hoteli Elizabeth v Trenčíne (Ul. Gen. M. R. Štefánika 2) je otvorená od 20. júna do 20. júla, denne od 8.00 – 22.00 h, vstup zdarma.

« 1 z 5 »

Foto: Robert Vano

  • Share